Predikantenreis naar China - aankomst in Chengdu

Blog

zaterdag 10 oktober 2015Predikantenreis naar China: eerste blog, door Gerard Kansen

China is hot

China staat volop in de belangstelling van allerlei groepen in het westen. Bij de mensen die werken in de zakenwereld, bij provinciale bestuurders en door de grootste Nederlandse handelsmissie ooit richting China, die eind oktober vertrekt. Vanzelfsprekend heeft deze handelsmissie te maken met het aanstaande staatsbezoek van koning Willem Alexander en koningin Maxima. Het is dan ook niet vreemd dat ook predikanten China bezoeken. Hoewel zij niet vanwege economische belangen of uit toeristische interesse reizen, maar vanwege de bijzondere ontwikkelingen in de Chinese kerk. Die ontwikkelingen maken velen  nieuwsgierig en zorgden voor de eerste reis, die Kerk in actie mede mogelijk maakt, want er gebeurt iets ongehoords in dit land. Gods Geest waait daar op zo’n manier dat de (protestantse)  kerken een ongekende groei doormaken. Dat is voor voorgangers, die werken in een krimpende kerk, een voorecht om getuige van te zijn.

Meer dan een schoolreisje

De groep die zich verzameld heeft op Schiphol en via Londen naar Chengdu vliegt toont tekenen van nervositeit. Het doet velen van ons denken aan onze schoolreisjes van lang geleden. Net als toen hebben voelen wij een gezonde spanning. Hoe zal het gaan met een groep van ruim twintig voorgangers? Kunnen zoveel sprekers het opbrengen om echt naar anderen te luisteren? De spanning heeft natuurlijk nog meer te maken met wat we in China hopen te ontdekken. We zijn gast in een land met een lange traditie. We dompelen ons onder in een cultuur die de meesten van ons niet kennen en waar wij qua taal niets van snappen. Ons is gezegd dat je zo ongeveer als eerste een kaartje met daarop het adres van het hotel moet zien te krijgen voor het geval je de weg kwijt raakt. Met alleen gebaren vind je de weg niet terug.

Bescheiden en nieuwsgierig

In Chengdu, een miljoenenstad in het zuidwesten van China, aangekomen vallen onmiddellijk drie dingen op: de hoeveelheid mensen, een ongekend aantal torenflats en een enorm beeld van Mao, een/dé voormalige leider. Dat maakt ons per definitie klein en bescheiden, maar ook benieuwd. Ikzelf zie er bijvoorbeeld ontzettend naar uit vooral eerste en tweede generatie christenen ontmoeten. Het lijkt me een voorrecht om door hun ogen de frisheid en levenskracht van Gods goede boodschap (opnieuw) te ontdekken. Ik ben benieuwd hoe zij, wonend in het land met het grootst aantal atheďsten ter wereld, leven als volgelingen van Jezus. Wat maakt het christelijk geloof voor jonge Chinezen zo aantrekkelijk? Hoe ziet dat geloof er in de Chinese cultuur uit? Door welke delen van de Bijbel worden zij aangesproken? Hoe geven zij invulling aan hun gebedsleven? Op welke manier staan zij dienend in de samenleving? Kortom meer dan genoeg redenen om uit te zien naar een inspirerende tijd. Het geeft helemaal niets dat dominees in dit geval geen trendsetters zijn.

Gerard Kansen, predikant en pionier in Hilversum

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.