Predikantenreis China 9-27 oktober 2015

Blog

zondag 1 november 2015Twee weken reizen door China in een groep van 22 predikanten uit Nederland was een indrukwekkende ervaring. Natuurlijk was het allereerst kennis maken en kennis verdiepen. Nederlandse predikanten maakten kennis met Chinese kerken en christenen, in de steden en dorpen en de kerkelijke opleidingen die we in China bezochten.

Het was ook een verrijkende ervaring, omdat de antwoorden op de vele vragen over en weer, op al die verschillende plekken, vaak verrassende nieuwe inzichten op leverden. Onze reis eindigde op vertrouwd terrein, in Hong Kong, maar ook hier was de ervaring dat iedere dag, iedere ontmoeting, ieder gesprek, nieuwe inzichten en kennis opleverden.†

Diversiteit

De diversiteit van onze groep was daarbij een belangrijk aspect.. De meeste deelnemende predikanten zijn verbonden aan de Protestantse Kerk in Nederland. Daarnaast waren we heel dankbaar en blij dat Thomas en Karin Choi bij de groep hoorden. Thomas Choi is predikant van de Chinese Christelijke Gemeente in Nederland, spreekt vier talen (Nederlands, Engels, Mandarijn en Kantonees) en was een onmisbare schakel in al onze gesprekken in China. Karin was onze gedreven dirigent alle keren dat we onze vooraf ingestudeerde Chinese ťn Nederlandse liederen ten gehore brachten.

Ook ds. RhoÔnde Doth hoorde bij de groep. Zij is predikant van de Evangelische Broedergemeente en voorzitter van SKIN, Samen Kerk in Nederland, de vereniging van migrantenkerken in Nederland. In China hoorden we over de miljoenen migranten die nog altijd van het armere westen naar het rijkere oosten van het land trekken, en meestal illegaal zijn.

Onze groepsleden Els en Frans DaniŽls zijn oorspronkelijk rooms-katholiek en hebben zich aangesloten bij een baptistengemeente. Officieel katholiek, maar betrokken bij de baptisten, dat lijkt wel wat op de situatie van de Chinese kerk: †officieel zijn daar de door de overheid erkende of geregistreerde, kerken en zijn er de niet-geregistreerde, onafhankelijke (of vrije, huis-, familie-) kerken. Voor de meeste gewone christenen maakt dat niet zoveel uit. Zij komen op allerlei plekken bij elkaar, officieel erkend† of niet, in kleinere groepen, bij mensen thuis, of waar dan ook, om de Bijbel te lezen, om met elkaar te zingen en te bidden en te praten.

Zo raakten we onder de indruk van de †diversiteit van de kerk in China, en ook wat dat betreft valt er voor Nederland en Nederlandse kerken veel te leren in China. We bezochten heel wat officiŽle kerkelijke instanties - de provinciale raden van Sichuan, Yunnan, Shanhai, Jiangsu, theologische seminaries in Chengdu, Dali, Shanghai en Nanjing -, we bezochten heel wat lokale gemeenten, en steeds weer opnieuw werden we getroffen door nieuwe inzichten en omstandigheden, door de ruimte voor etnische minderheidsgroepen en door de openheid voor verschillende kerkelijke, al dan niet officiŽle, tradities.

In Hong Kong kwamen de verschillende werelden een beetje bij elkaar, met asielzoekers uit Afrika en domestic helpers uit IndonesiŽ en de Filippijnen. In Hong Kong werd ook duidelijk dat het christendom een Ďfactor of political changeí is, terwijl de traditionele godsdiensten hier in Hong Kong (confucianisme, taoÔsme, boeddhisme) toch vooral het beeld bepalen... † †

Er is, gelukkig, nog veel aan ervaringen te delen, nog veel te leren Ė en dat hopen we te doen, met alle blogs en fotoís, alle studieopdrachten, alle vragen en antwoorden die we graag blijven delen, in het verband van onze reisgroep en direct en persoonlijk via deze website.†

Hong Kong, 1 november 2015,

Tjeerd de Boer ††

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.