Startzondag

Blog

dinsdag 6 september 2016Zondag 4 september luidde op allerlei manieren een nieuw jaar in. De eerste dag van een nieuw schooljaar, een nieuw seizoen, een nieuwe periode.

In Kowloon Union Church, onze kerkelijke gemeente in Hong Kong, was er de ‘family talk’ met de kinderen die nu voor het eerst naar de basisschool en de middelbare school gaan. En was er aandacht voor iedereen die zich inzet voor onderwijs, voor de leiders van de kindernevendienst, voor de onderwijzers op school, voor de docenten op (theologische) opleidingen. Er werd gebeden voor het nieuwe schooljaar en voor leerlingen en leraren. 

Dat was in feite een mooie verbinding tussen de voorbereidingsweek van het Luthers Theologisch Seminarie (LTS), afgelopen dagen, en de opening van het ons academisch jaar op maandag. Het was een intensieve week met een behoorlijk grote groep van bijna zestig nieuwe studenten, uit Hong Kong, de Zuidoost Aziatische regio en uit China. Zo is de reikwijdte van het LTS steeds breder aan het worden.

In Hong Kong was het Verkiezingszondag op 4 september. Het was de dag van de gemeenteraadsverkiezingen. Een spannende dag die tot diep in de volgende nacht duurde. Officieel gingen de stembureaus om halfelf ’s avonds dicht, maar iedereen die in de rij stond mocht nog stemmen– en dat gebeurde ook, tot ongeveer halfdrie ’s nachts. En er gebeurde heel wat meer. Nog nooit waren zoveel mensen komen stemmen, 58%, en voor het eerst veroverden radicale jongeren raadszetels. Het kiessysteem hier is te ingewikkeld voor woorden. In de gemeenteraad blijft er vooralsnog een gegarandeerde meerderheid voor steun aan ‘Beijing’, nu veertig van de zeventig zetels.

Dat de andere dertig nu worden bezet door volksvertegenwoordigers die ‘pro-democracy’ zijn, is een belangrijk teken aan de wand. Radicale jongeren vertegenwoordigen de meest kritische stem, sommigen pleiten voor onafhankelijkheid van China. Dat is, in het huidige systeem van ‘een land en twee systemen’ een brug te ver. Het is natuurlijk een signaal, in deze stad waarin mensen willen kunnen stemmen op de partij of kandidaat van eigen voorkeur en zelf de toekomst van stad bepalen.

Zondag 4 september was ook de dag van de G20 in Hangzhou, China, van wereldleiders bijeen in de stad waar nog niet heel lang geleden kerken werden gebulldozerd en kruisen verwijderd. Een van onze LTS-studenten, die predikant is in Hangzhou, vertelde dat zijn kerk, in de buurt van de top, zondag gesloten moest blijven en dat ook de boodschap ‘Jezus houdt van jou’, die op de gevel van de kerk staat, verwijderd moest worden.

In China bepaalt de overheid wat kerken kunnen zeggen en doen. In Hong Kong is er weer een gekozen gemeenteraad en hopen we dat in kerk en samenleving ruimte en gelegenheid blijft om met elkaar van gedachten te wisselen over hoe het verder moet met de democratie.

Hong Kong, 6 september 2016,

Tjeerd de Boer en Kathleen Ferrier 

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.