Kameroen lijdt onder Boko Haram en klimaatverandering

Nieuws

woensdag 7 maart 2018Leden van de Lutherse Broederkerk in het droge noorden van Kameroen leven in angst voor de terreur van Boko Haram. De milities hebben het gemunt op kerken en pastors. Kerkleider dominee Robert Goyek Daga werkt aan vrede door het gesprek aan te gaan met gematigde moslim-leiders in de regio. Ook stimuleert hij zijn gemeenteleden om zich diaconaal in te zetten voor vluchtelingen.

Zwaar te lijden onder Boko Haram

Als dominee Robert Goyek Daga één van de 1300 Lutherse Broederkerken in Noord-Kameroen bezoekt, reist hij door een regio zo groot als Nederland. Een gebied dat onveilig is verklaard voor buitenlanders. Ook voor hem is het niet veilig daar rond te reizen. De kerk die hij leidt, bevindt zich in het extreme noorden van het land. Een regio die zwaar te lijden heeft onder het terrorisme van Boko Haram. Kameroen grenst in het noordwesten aan Nigeria en in het noordoosten aan Tsjaad. Zowel Tsjaad als Kameroen bevechten milities van Boko Haram openlijk in Nigeria. Alle dorpen in deze regio lijden onder terroristische aanvallen, gericht op christenen, gematigde moslims en buitenlanders.

Verlies van mensen, kerken en vee

“Het terrorisme van Boko Haram treft ons behoorlijk. We verliezen onze leden, we verliezen onze gebedsplaatsen, onze velden en en ons vee.” vertelt dominee Goyek Daga, als hij de moorden op predikanten van de afgelopen jaren in herinnering brengt. De moord op pastor Jean-Marcel Kesvere haalde de krant in 2014. Deze vader van acht kinderen werd in een hinderlaag om het leven gebracht door Boko Haram in zijn woonplaats Bagaram.

100.000 mensen op de vlucht in eigen land

De kerk steunt nu zijn familie. Zoals vele anderen, die hun huizen en boerderijen verloren toen ze de terreur van de milities ontvluchtten. Meer dan 100.000 mensen zijn in eigen land op de vlucht vanuit de dorpen langs de grens naar de grotere steden. Daar hopen ze veilig te zijn voor de islamitische terreur. “Het is het ergste voor de ouderen, die niet hard kunnen lopen. We vangen hen op in onze kerken en scholen en bieden hulp aan.” vertelt dominee Goyek Daga. “We hebben hier veel ontheemden. Dat is de realiteit van ons harde leven in het extreme noorden.”

De inkomsten van de kerken zijn verminderd sinds de Boko Haram crisis begon in 2013. Veel kerkleden zijn hun huis en vee kwijt geraakt. Ze waren boeren of vissers op het Tjsaad meer. Toen Boko Haram hun dorpen aanviel, moesten ze hun bronnen van inkomsten achterlaten.

Klimaatverandering

De politieke crisis gaat samen met een natuurramp. Net als alle landen in Centraal Afrika kent Kameroen een droog seizoen en een regenseizoen. Maar klimaatverandering heeft dit natuurlijke patroon veranderd in extremen. “Iedere vijf jaar loopt dat uit op een ramp” legt de dominee uit. “De rivieren staan droog, de dieren sterven en de mensen lijden. Daarna volgt extreme regen, met overstromingen tot gevolg, die alles verwoesten.”

Hulp aan 12.000 mensen per jaar

Diaconaat en humanitaire hulp zijn daarom de eerste focus van de Lutherse Broederkerk in Kameroen. De kerk heeft zijn eigen ontwikkelingsorganisatie met 16 stafleden op het hoofdkantoor en 1200 mensen in het veld. De medewerkers trainen kerken in landbouw en helpen hen om vluchtelingen op te vangen. “We moeten ons best doen om duurzame landbouw en veeteelt te creëren om onze mensen te voeden.” vertelt dominee Goyek Daga. "Ieder jaar bieden we directe hulp aan 12.000 mensen in nood.”

Samen inzetten voor vrede

Hij ging in gesprek met zijn islamitische collega’s. Er is nu een comité van 15 religieuze en jonge leiders die de bevolking stimuleren om in vrede samen te leven. En te bevorderen dat mensen van verschillende religies met elkaar in gesprek blijven.

“Boko Haram claimt dat zij de ware islam zijn, maar ze zijn niet anders dan gewelddadige extremisten.” verklaart Goyek Daga. Samen met gelijkgestemde imams in de moskeeën in Garoua, Maroua en Mora, wil hij onderwijs inzetten tegen de terreur van een groep wiens naam letterlijk betekent ‘boeken zijn zondig’.

“In het begin waren we bang voor elkaar”, zegt de dominee. “Maar nu hebben we goede relaties met onze buren. Pastors, imams en marabouts (medicijnmannen) en traditionele leider en lokale autoriteiten werken nu samen. We hopen dat we in staat blijven om in vrede te leven.”

In februari 2018 ontvoerde Boko Haram weer ruim 100 meisjes in buurland Nigeria

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.