Kerk in Actie stuurt brandbrief naar gemeenten tegen uitzettingen naar Afghanistan

Nieuws

donderdag 8 maart 2018Kerk in Actie maakt zich grote zorgen over het lot van Afghaanse vluchtelingen en doet daarom in een coalitie met acht kinderrechten- en mensenrechtenorganisaties een dringend verzoek aan gemeenten in Nederland om zich uit te spreken voor hun bescherming in Nederland. Afghanen die door Nederland zijn uitgezet naar Afghanistan verkeren in levensbedreigende en erbarmelijke omstandigheden.

De meerderheid van asielverzoeken van Afghanen wordt door de Nederlandse overheid afgewezen. De coalitie heeft de staatssecretaris en asielwoordvoerders van de Tweede Kamer in december 2017 opgeroepen om alle uitzettingen stop te zetten en Afghaanse vluchtelingen bescherming te bieden. De staatssecretaris heeft in reactie hierop beloofd om versneld onderzoek te doen naar de veiligheidssituatie en komt in mei met een nieuw ambtsbericht Afghanistan. Desondanks gaan de uitzettingen van Afghaanse vluchtelingen gewoon door. Volgens Kerk in Actie is dit onverantwoord en levensgevaarlijk.

Mirajuddin Bahij
Kerken in Nederland trekken zich het lot aan van vluchtelingen die voor hun veiligheid in eigen land moeten vrezen. De protestantse gemeente in Balk zet zich in voor Mirajuddin Bahij. Eind september 2016 kwam hij in het AZC in Balk. Al snel kwam hij samen met een aantal andere mensen, met name Iraniërs en Syriërs, wekelijks naar de kerkdiensten in Balk. ¨In het begin was de taal een barrière,¨ vertelt Egbert Kroes, voorzitter van het college van kerkrentmeesters, ¨maar al snel vonden we een tolk die voor ons een verkorte weergave van de preek op schrift wilde stellen. Omdat wij na elke kerkdienst met elkaar koffie drinken, waren de eerste contacten al snel gelegd.¨

Leven niet zeker
Aanvankelijk kreeg Miraj van de Nederlandse overheid te horen dat hij illegaal was en teruggestuurd zou worden naar Afghanistan. Maar in zijn thuisland zou hij zijn leven niet meer zeker zijn. In maart 2017 werd Mirajuddin gedoopt in Nederland. Dat hij christen is geworden, heeft voor hem veel gevolgen. Hij komt uit het noorden van Afghanistan, waar de Taliban en nu ook IS het voor het zeggen hebben. Ook is hij zeer getraumatiseerd door de misdaden van de Taliban en zijn reis te voet naar Nederland. De kerkenraad van de protestantse gemeente Balk voelde zich verantwoordelijk voor Miraj. ¨Uiteindelijk verbleef hij acht maanden bij onze gemeente tot hij begin februari 2018 alsnog zijn A-status heeft gekregen,¨ vertelt Egbert Kroes.

Inmiddels voelt Miraj zich in Nederland als een vis in het water. Hij bezoekt elke week de dienst in Balk, doet op vele gebieden vrijwilligerswerk en studeert dagelijks Nederlands. Hij wil graag iets terug doen voor ons land en helpen waar dat kan. Van het COA mocht hij in Balk blijven, bij zijn vrienden en zijn kerk.

Onveilige situatie
Uit de contacten die Miraj heeft met familie en vrienden, blijkt dat het nog altijd zeer onveilig is in Afghanistan. In het noorden, waar Miraj vandaan komt, beheerst de Taliban het normale leven. Christenen worden er gevangen gezet of gedood. Daarnaast zijn er regelmatig gevechten die huizen totaal vernielen.

 

 

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.