Klem tussen kerk en moskee in Bangladesh

Persoonlijk verhaal

maandag 16 april 2018Praat met moslims niet over Jezus maar over Isa, adviseert de Bengaalse voorganger Abdul Mabud Chowdhury. „Bijbel en Koran delen ten aanzien van de positie van Jezus voor negentig procent dezelfde waarheid.” Maar er zijn verschillen.

Christenen die vroeger moslim waren, hebben het niet gemakkelijk in Bangladesh. Ze hebben niet alleen te maken met tegenwerking door hun islamitische familie, ze voelen zich ook vaak niet thuis in de gevestigde Bengaalse kerken, die grotendeels een hindoeachtergrond hebben. In Bangladesh zijn twee gescheiden christelijke stromingen: traditionele christenen met een van oorsprong hindoeachtergrond en christenen met een moslimverleden.

Chowdhury zag dat christenen die eerst hindoe geweest zijn, hun culturele achtergrond konden vasthouden. „Waarom is dit niet mogelijk voor moslims?”, zo vraagt hij zich af. „Ik was ervan overtuigd dat het mogelijk was om volwaardig christen te zijn en ook de islamitische cultuur en tradities vast te houden. Ik voelde mij geroepen om hiervoor te gaan strijden.” Isa-e-Church stimuleert de kerken om ook maatschappelijk actief te zijn. In kerkgebouwen bevinden zich vaak een dokterspost of een kleuterschool. De christenen worden hierdoor beter geaccepteerd door de bevolking.

Chowdhury bepleit het gebruik van de Arabische naam Isa voor Jezus. „Ook in het Hebreeuws wordt Jezus met Isa vertaald. Beide talen lijken veel op elkaar. Moslims accepteren Isa als een profeet. Wat in de Koran over Isa staat, komt voor 90 procent overeen met wat de Bijbel zegt over Jezus.

Toch vindt hij weinig gehoor bij de traditionele kerken. Chowdhury: „Kerken zijn niet geneigd om over hun culturele grenzen heen te kijken. Ze zijn niet voorbereid op het bereiken van moslims met het Evangelie. Ons contact met de traditionele kerken is overigens verbeterd. Veel kerken accepteren ons, voorgangers geven les op onze Bijbelschool en bezoeken onze seminars. Omgekeerd zijn onze leden ook in kerken actief. We willen graag een brug slaan tussen moslims en kerken.

Lees hier het hele interview met Ds. Mabud Chowdhury door Kees van der Zwaag van het RD.

 

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.