Assyrische christenen in Nederland: ‘Wij voelen ons hier thuis’

Nieuws

donderdag 20 september 2018In Nederland wonen zo’n 1000 Assyrische christenen. De gemeenschap bestaat vooral uit vluchtelingen uit Irak, Syrië en andere landen in het Midden-Oosten. Ze komen bij elkaar in het kerkgebouw van de Protestantse Noorderlichtgemeente in Zeist. Lene Nissan: “Dat wij hier onze diensten kunnen houden, is ongelofelijk belangrijk voor ons.”

De Assyrische gemeenschap is verspreid over heel Nederland. Veel Assyrische christenen zijn in hun woonplaats lid van een plaatselijke kerk. Sinds 2010 komen zij daarnaast eens per twee weken bij elkaar in Zeist en vormen zo de Mar Benyaminparochie. “Onze gemeenschap is te klein voor een eigen kerkgebouw,” vertelt woordvoerder Lene Nissan (59). “Daarom vroegen we de Noorderlichtgemeente in Zeist of we hun kerk mochten gebruiken. Deze kerk ligt centraal in het land en voldoet aan de theologische voorwaarden die voor ons belangrijk zijn. Zo moet het altaar de juiste kant op staan en mogen er geen beelden of iconen zijn. De Noorderlichtgemeente reageerde positief. We voelen ons hier nu helemaal thuis.”

Aloude tradities
Veel Assyrische christenen wonen al langer in Nederland. Ze zijn al gevlucht vóór de recente geweldsgolf en zijn inmiddels goed geïntegreerd. Ze ondersteunen elkaar en springen bij wanneer dat nodig is. Ook familie in de landen van herkomst kan op hen rekenen. Lene zelf kwam in 1991 vanuit Irak naar Nederland, volgde een opleiding en vond snel werk als rijksambtenaar. Hij trouwde en kreeg twee kinderen. “De vieringen als Mar Benyaminparochie zijn belangrijk voor onze identiteit. We willen ons geloof, onze cultuur behouden en overdragen op de volgende generatie. Zij zijn hier opgegroeid als Nederlandse kinderen. Zij ontmoeten elkaar in de kerk, waar de diensten in het Assyrisch worden gehouden. De liturgie verloopt volgens aloude tradities, met een wekelijkse eucharistie en het altaar als heilig middelpunt. Na de dienst eten we met elkaar, wisselen we informatie uit en kijken we of mensen ondersteuning nodig hebben. Deze ontmoetingen brengen ons weer even terug naar ons vaderland.”

Geen ramadan
De parochie zoekt daarnaast nadrukkelijk contact met de ‘buitenwereld’. Lene: “Veel mensen denken dat iedereen die uit het Midden-Oosten komt moslim is. Ze zijn verbaasd dat wij geen ramadan houden. Als parochie willen we laten zien dat in het Midden-Oosten ook kerken en christenen zijn en onze tradities delen. Onze diensten staan altijd open voor bezoekers.” Ds. Roel Bosch, voorganger van de Noorderlichtgemeente, vertelt dat ook in zijn gemeente niet iedereen direct begreep dat de nieuwe gebruikers van hun kerkgebouw broeders en zuster waren. “We hebben intensief contact gehad om elkaar beter te leren kennen,” vertelt ds. Bosch. “De parochie gaf een presentatie in onze gemeente, we organiseerden een lezing over het Oosters Christendom, hielden twee keer een gezamenlijk diner en organiseerden een jongerenontmoeting. Soms neem ik op zondag in de mededelingen ook nieuws over de Mar Benyaminparochie mee. Een gezamenlijke dienst organiseren is lastiger, omdat onze tradities heel verschillende zijn, maar gemeenteleden bezoeken de diensten wel over een weer. Ook heb ik deelgenomen aan een gezamenlijke gebedsdienst toen in februari 2015 honderden Assyrische christenen door IS waren ontvoerd.”

Dromen van terugkeer
De parochieleden volgen de ontwikkelingen in Irak en Syrië op de voet. Lene: “Veel kerken in Irak zijn verdwenen. De meeste christenen hebben moeten vluchten, families zijn verspreid geraakt over de hele wereld. Zelf heb ik zussen in Zweden en broers in Oostenrijk. Omdat familiebanden zijn verdwenen, is het contact met andere Assyrische christenen extra waardevol.” Hoopt Lene ooit terug te keren naar Irak? “Iedereen in onze gemeenschap blijft dromen van terugkeer. Maar we weten allemaal dat dat niet realistisch is. Voor velen van ons is het te gevaarlijk om terug te gaan. Bovendien zijn de meesten al heel lang in Nederland. Zelf woon ik hier al 27 jaar, mijn kinderen zijn hier geboren en opgegroeid. We zijn geworteld in de Nederlandse samenleving, we voelen ons hier thuis.”

Een dienst bijwonen?
U bent van harte welkom om een dienst van de Mar Benyaminparochie in Zeist bij te wonen. Neem vooraf wel even contact op via info@marbenyamin.nl. De parochie zorgt dan dat u (of uw groep) uitleg krijgt bij de dienst in het Assyrisch.

Kerk in Actie bevordert contacten tussen vluchtelingen- en migrantenkerken onderling en contacten met autochtone Nederlandse kerken. Ook ondersteunen we migrantenkerken om meer zichtbaar te worden in de Nederlandse (kerkelijke) samenleving, media en politiek.

Actieweek voor kerken in het Midden-Oosten
Van 23 tot en met 30 september luidt Kerk in Actie de noodklok voor de kerk in Syrië en in andere landen in het Midden-Oosten. Uw gebed en steun blijven nodig om te zorgen dat zij kunnen volhouden. Doet u ook mee? Kijk voor meer informatie op www.kerkinactie.nl/actieweek.

Dit artikel is te lezen in het nieuwe Kerk in Actie magazine ZOUT, september 2018. Bestel ZOUT gratis via deze link.www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.