De aarde is in beweging

Blog

dinsdag 2 oktober 2018Na Lombok was afgelopen vrijdag Sulawesi aan de beurt… En gisteren Sumba. Zijn wij de volgende?

Waarschijnlijk staan de beelden van de tsunami in Aceh in 2004 nog in je geheugen gegrift. Rond de kerstdagen brak de hel los rond in het noordelijke deel van Sumatra. In Indonesië komen regelmatig vulkaanuitbarstingen, aardbevingen en tsunami’s voor. “The ring of fire”, waar de ene tektonische plaats over de andere schuift, gaat namelijk dwars door Indonesië heen. Indonesië wordt ook wel “het epicentrum van aards geweld” genoemd. Nu is dit niet de eerste keer dat ik over dit onderwerp schrijf, maar dit jaar komt het aards geweld wel heel dicht na elkaar. De Indonesische KNMI zegt dat iedereen voorbereid moet zijn, want als de aarde eenmaal in beweging komt…

GKSBS
Hoe wordt er in de GKSBS gereageerd op dit natuurlijk geweld, bijvoorbeeld recentelijk in Sulawesi of Lombok? Er wordt een extra collecte ingelast bestemd voor noodhulp. Sommige gemeenten collecteren een maand lang, andere eenmalig. Dit geld komt via de PGI, de Indonesische Raad van Kerken, op de plek van bestemming.
Maar na Sulawesi wil een groep collega dominees meer doen. De voorbereidingen worden getroffen om één of twee vrijwilligers uit te zenden naar Sulawesi om daar een maand lang te helpen. Door middel van verhalen en foto’s worden GKSBS gemeenten meer bij het gebeuren betrokken. Op deze manier komen “actie en reflectie” op gang. Want ook de GKSBS moet ook in beweging komen.

Risico
GKSBS staat voor de “Christelijke Kerk van Zuidelijk Sumatra”. Er zijn gemeenten in het hele zuidelijke deel van Sumatra. En dit deel van Sumatra is ook niet zonder risico’s. De westkust van dit zuidelijke deel wordt regelmatig getroffen door aardbevingen. En verder is de vulkaan “Kindje van Krakatau”, gelegen tussen Sumatra en Java, ook sinds kort weer vaker actief (niveau 2: "alert"). Kortom genoeg reden om in beweging te komen. In het verleden zijn al verschillende predikanten en gemeenteleden opgeleid wat te doen na een ramp, maar die kennis en vaardigheden moeten weer opgehaald worden. Verder moeten er nieuwe vrijwilligers opgeleid worden. Het plan ligt er om een “rampenteam” op te bouwen, zodat de GKSBS voorbereid is. De Indonesische Rampenbestrijding wil zulke lokale teams helpen toerusten en opleiden, want zij kunnen een ramp niet alleen aan.

Gebed
Bidden jullie met ons mee, want wij kunnen het ook niet alleen aan. Gebed dat de plannen werkelijkheid zullen worden, maar ook dat we zullen gespaard blijven voor een ramp.
Tot slot wil ik een gebed met jullie delen dat is opgesteld door mijn collega’s ds. Erik Timotius Purba en ds. Parningotan Siagian. Want onze gedachten en gebeden gaan vooral uit naar de slachtoffers van dit aards geweld.

Heer, we zijn radeloos, ons hart is vol verdriet
Waar is ons geliefde kind, waar zijn onze ouders, waar is ons huis?

We weten dat de aarde krachtig schudde,
We zagen het water komen dat ons dorp verwoestte

De muren van ons huis werden het graf voor onze geliefde kinderen en ouders
Het wassende water verwoestte de omhelzing met onze geliefden

Is dit onze straf omdat wij alleen druk zijn met religie en God, maar zonder medemenselijkheid?
Maar bent U ook niet de God die de golven en de wind stilde?

Heer, we weten niet hoe U de aarde grondvestte zodat de aarde bewoog en de zeeën overstroomden en onze kinderen, onze ouders en onze ziel wegspoelden
Wat we weten is dit: kinderen hebben hun ouders verloren, ouders hebben hun kinderen verloren
We kunnen onze kinderen niet meer grootbrengen en dat is voor ons een schande

Duizenden stierven, tienduizenden hebben hun beschutting verloren tegen de avondwind en het regenseizoen dat aanstaande is
Zijn er nog niet genoeg dode lichamen om ons heen, terwijl andere dode lichamen nog niet zijn gevonden?

Alstublieft Heer bevestig onze aarde op een standvastige plek
Help ons om ons hart te plaatsen daar waar U nu bent

Bent U er vandoor gegaan God? Hoe kunnen wij het weten…
Verberg Uw aangezicht niet van ons, tot wie zouden wij anders ons gebroken hart richten?
Wees aanwezig als een Vriend op onze weg om de puinhopen op te bouwen tot een mooie stad
Wees aanwezig als onze Vriend om opnieuw ons gebroken hart op te bouwen tot een heel en sterk hart
Amen

De aarde is in beweging in beeld

scroll of swipe door foto's en videomateriaal

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.