Father Alexi: Inwoners SyriŽ hebben de hulp van de kerk nu meer dan ooit nodig

Nieuws

donderdag 12 september 2019Father Alexi Chehadeh (50) is directeur van GOPA-DERD, de hulporganisatie van de kerk van AntiochiŽ in SyriŽ. De afgelopen jaren heeft zijn organisatie tienduizenden families in SyriŽ voorzien van voedsel, noodhulp, medische en psychische zorg. In vrijwel alle delen van het land kan hulp worden geboden. En die hulp is nu meer dan ooit nodig.

Fr Alexi was deze week in Nederland om de noodzaak van blijvende hulpverlening in Syrië onder de aandacht te brengen. Kerk in Actie start een actie voor herstel van de kerk in Syrië en om de kerken in Syrië te ondersteunen in hun missie om mensen hoop te blijven brengen.

Geloven is doen
Tot 2013 werkte Alexi als lector aan de universiteit van Hamburg in Duitsland, maar hij voelde zich geroepen terug te keren naar zijn geboorteland. Hij ging terug naar Damascus om te gaan werken voor GOPA-DERD, de hulporganisatie van de kerk van Antiochië. ¨Mijn volk was in nood, dus ik wilde niets liever dan helpen. Naast gebed wil ik mijn geloof omzetten in daden. En ´doen´ is voor mij: mensen in nood helpen waar je kunt, ongeacht hun afkomst. Echt iedereen, net zoals de barmhartige Samaritaan deed.¨

GOPA groeide uit tot de grootste hulporganisatie in Syrië met ruim 44 kantoren en 1700 medewerkers. Er wordt samengewerkt met 22 internationale partners, waaronder Kerk in Actie. Fr Alexi: ¨Door onze kerkelijke structuur kunnen we in alle uithoeken van Syrië hulp bieden. De kerk is neutraal en helpt alle mensen in nood, zoveel als we kunnen.¨

Nood groter dan ooit
Father Alexi trok er in de oorlogsgebieden regelmatig op uit om met eigen ogen te zien waar de hulp het meest nodig is. Dat was niet zonder gevaar. ¨In 2014 waren er hevige gevechten in Aleppo. De mensen daar leden heel erg onder al het geweld. We wilden het ziekenhuis in Aleppo voorzien van materialen. Ik ben er toen zelf heen gegaan, wilde zelf de mensen daar bemoedigen. Toen ik naar het ziekenhuis toe liep, werd iemand die naast me liep doodgeschoten. Mogelijk was de kogel voor mij bedoeld.¨

Hoewel de hevige strijdhaarden in grote delen van Syrië voorbij zijn, is de nood groter dan ooit. Gebieden waar GOPA eerst om veiligheidsredenen niet kon komen, zijn nu wel bereikbaar. ¨We moeten nu nog meer doen dan in het verleden,¨ zegt Father Alexi, ¨In veel gebieden is de nood hoog. Er is een grote behoefte aan voedsel, schoon drinkwater, onderwijs, gezondheidszorg en psychische zorg.¨

Humanitaire hulp
Fr Alexi betreurt het dat de publieke aandacht zo snel verschuift.¨Toen er hevig werd gevochten in en om Oost-Ghouta, was dat volop in het nieuws. Er werd wereldwijd over gesproken. Maar nu de strijd over is, praat niemand er meer over,¨ zegt Fr Alexi. ¨Terwijl er juist zoveel hulp nodig is. Dan spreek je over voedsel, gezondheidszorg, onderwijs. GOPA werkt er mee aan herstel van scholen en huizen, zodat mensen kunnen terugkeren.¨

De hulp is nodig voor hen die gebleven zijn, maar ook voor hen die terugkomen. De oorlog die nu al 8 jaar duurt, zorgde voor een enorme vluchtelingenstroom. "Miljoenen mensen raakten op drift. Van de inwoners die gevlucht zijn binnen Syrië zijn er inmiddels ongeveer 1,5 miljoen naar hun oorspronkelijke woonplaats teruggekeerd. Van hen die naar het buitenland gevlucht zijn, keerden er tot nu toe ongeveer 100.000 terug. Ze treffen bij terugkeer veel verwoesting aan en hebben dringend humanitaire hulp nodig."

Kerken teken van hoop
Father Alexi benadrukt dat het naast het geven van noodhulp belangrijk is dat kerkgebouwen worden hersteld.¨Voor christenen is dat een teken van hoop. Kerken zijn voor christenen in ons land heel belangrijk. Ze vormen het hart van de christelijke gemeenschap, het hele sociale leven van mensen speelt zich er af.¨ Mondjesmaat vindt er al herstel van kerkgebouwen plaats, zoals in Homs en Aleppo, maar vaak zijn de financiële middelen er niet. ¨Christenen in Syrië hebben kerken, huizen van God, nodig om hun spirituele leven weer op te kunnen bouwen. De kerk is het symbool van de aanwezigheid van God in hun leven.¨

¨We willen mensen helpen een nieuw leven op te bouwen,¨ vervolgt fr Alexi, ¨Door het geven van voedsel, water, onderwijs én door het herstellen van hun gemeenschap. De kerk wil hiermee iets laten zien van de liefde van Christus, onvoorwaardelijke liefde.¨ Alexi benadrukt dat het belangrijk is dat de kerk doorgaat met dit humanitaire werk. ¨Als kerk moeten we blijven doen wat we nu doen. Onze kerk lijdt, maar door ons werk getuigen we voor Christus. We geven de mensen voedsel en helpen hen, net zoals Jezus zelf deed. We moeten ons geloof blijven vertalen in daden.¨

Steun het werk van Syrische kerken
Kerk in Actie start een campagne om (kerk)gebouwen in Syrië te herstellen en het werk van Syrische kerken te steunen, zodat zij een teken van hoop kunnen zijn voor mensen in nood. Op 15 september en tijdens de landelijke actieweek daarna collecteren meer dan duizend Nederlandse kerken voor het herstellen van gemeenschapscentra, zoals scholen en kerken, maar ook voor werkgelegenheidsprojecten, om mensen die terugkeren naar Syrië weer aan het werk te helpen.


Jurjen de Groot, directeur van Kerk in Actie, reisde voor het NPO2-programma Met hart en ziel naar Syrië, om met eigen ogen te zien hoe de kerk in een verwoest land werkt aan herstel. "Tijdens mijn reis zag ik hoe in Homs de kruizen letterlijk van het altaar afgeslagen waren. De priester vertelde met een gebroken kruis in zijn handen hoe hij hoopte dat ze het kruis op een dag weer zouden oprichten boven de ingang. Dat vond ik echt ontroerend. Want het kruis is het hart van het evangelie. Het is misschien maar een stuk hout, maar er zit zoveel symboliek achter.”

Bekijk hier een korte versie van aflevering 1 (uitzending Met Hart en Ziel 12 september 2019):

Meer informatie op: kerkinactie.nl/najaarscampagne of doneer online voor de kerk in Syrië

 

Father Alexi: Inwoners SyriŽ hebben de hulp van de kerk nu meer dan ooit nodig in beeld

scroll of swipe door foto's en videomateriaal

www.kerkinactie.nl maakt gebruik van cookies.
De website van Kerk in Actie gebruikt cookies van Google Analytics om de eigen kwaliteit te verbeteren. Deze gegevens zijn anoniem gemaakt. Soms wordt echter inhoud getoond van Facebook, YouTube of Twitter; deze social media gebruiken hun cookies ook om advertenties te tonen. Lees meer over ons cookiebeleid.